JSEM SVŮJ
V případě návštěvy některé z veřejných institucí či jiných služeb považujeme za důležité poznat komunikační bariéru, se kterou se člověk, který stojí před Vámi, potýká. U lidí, kteří nevidí, neslyší, nedoslýchají, se vždy nějaká cesta najde, ale jsou lidé, na kterých jejich komunikační bariéra není poznat. Může se jednat o lidi s různým duševním onemocněním, lidi, kteří se bojí samotné instituce, a lidí, kteří v nich pracují. Případně se jedná o lidi s nižší formou mentálního postižení. Výčet by mohl být nekonečný. Není podstatné, s čím se daný člověk potýká. Důležité je, že Vy se s ním chcete domluvit a vytvořit takové podmínky pro komunikaci, které mu budou vyhovovat. Nemusí se to vždy povést, ale to nevadí, snaha je důležitá. Jsou to lidé, kteří vnímají svět jinak než my. Nazvali jsme je „JSEM SVŮJ“.
Lidé, které jsme nazvali „JSEM SVŮJ“, se poznají velmi obtížně.
- Občas jsem trochu roztěkaný a nesoustředěný.
- Někdy jsem nesmělý, neodpovídám, neudržuji oční kontakt.
- Občas mám strach a nevím z čeho.
- Někdy mi chvilku trvá, než se srozumitelně vyjádřím.
- Mé postižení není vidět a někdy o něm nerad mluvím.
- Více času a pozornosti.
- Nespěchejte na mě.
- Používejte jednoduchý jazyk.
- Pokládejte otázky, na které lze jednoduše odpovídat.
- Zohledněte moje pomalejší tempo v odpovědích.
- Nedoplňujte slova, nenapodobujte způsob mluvy.
- Napište, prosím, domluvené pro lepší zapamatování.
- https://player.vimeo.com/video/167739759
Je obtížné u této skupiny občanů říci, kdo Vám pomůže. Obecně je důležitý respekt, ochota a vstřícnost.
- Zjistit, co druhé straně vyhovuje.
- Nelze říci, kdo nebo co pomůže, někdy pomůže i doprovod.
- Určitě to zvládnete.
Všichni lidé jsou si rovni v důstojnosti i právech. Základní práva jsou zaručena všem lidem bez rozdílu. Základní práva a svobody přísluší ve stejném rozsahu i lidem se zdravotním postižením, tedy i lidem s mentálním postižením, duševním onemocněním, lidem s demencí.
Tato část si klade za cíl Vás seznámit s okruhem základních právních norem upravujících právní postavení osob s různými komunikačními bariérami (tedy „osob se zdravotním postižením“, jak se obecně uvádí v právním pořádku ČR) tak, aby byl informován, o co se může takovýto člověk „opřít“, zejména při kontaktu s pracovníky veřejných institucí (tedy např. městské a obecní úřady, kontaktní pracoviště Úřadu práce, pracoviště Okresních správ sociálního zabezpečení a další).
Svět a Evropská unie
Jako osoba se zdravotním postižením mám právo:
- na osobní nezávislost a samostatnost, nediskriminaci, rovnost příležitostí, na plné zapojení a začlenění do společnosti.
Kde to najdu:
Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, což je základní mezinárodní právní norma, která upravuje uceleně práva zdravotně postižených osob s přihlédnutím k jejich různorodosti. Ratifikováno v České republice v roce 2009.
Dostupná zde:
http://www.vlada.cz/cz/ppov/vvzpo/dokumenty/umluva-o- pravech-osob- se-zdravotnim-postizenim– 70247/
Jako osoba se zdravotním postižením mám právo:
- na to, aby Česká republika (jeden ze států EU) vytvořila taková opatření, jejichž cílem je zajistit nezávislost, sociální a profesní začlenění a účast na životě společnosti jako základní právo osob se zdravotním postižením.
Kde to najdu:
Listina základních práv Evropské unie, což je základní právní norma EU, která upravuje uceleně práva zdravotně postižených osob a zapovídá diskriminaci z důvodu zdravotního postižení.
Dostupná zde:
Česká republika
Jako osoba se zdravotním postižením mám právo:
- na rovnosti v důstojnosti a právech, jakož i na zaručení práv bez jakékoliv diskriminace,
- na zvýšenou ochranu zdraví při práci a právo na zvláštní pracovní podmínky,
- na zvláštní ochranu v pracovních vztazích a na pomoc při přípravě k povolání.
Kde to najdu:
Listina základních práv a svobod (součást ústavního pořádku ČR)
Dostupná zde:
http://zakony.centrum.cz/listina-zakladnich- prav-a- svobod
Jako osoba se zdravotním postižením mám právo:
- na zákaz jakékoli diskriminace v oblasti zaměstnání, podnikání, vzdělání, sociální oblasti, zdravotní péči, poskytování zboží a služeb.
Kde to najdu:
Antidiskriminační zákon (zák. č. 198/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů) – přičemž zákon považuje za nepřímou diskriminaci z důvodu zdravotního postižení i odmítnutí či opomenutí přijmout přiměřená opatření, tedy opatření, nutná k tomu, aby osoba se zdravotním postižením měla přístup k určitému zaměstnání, aby mohla využít poradenství a aby mohla využít služby určené veřejnosti (ust. § 3 zákona).
Dostupný zde:
Jako osoba se zdravotním postižením mám právo:
- na rovné zacházení a zákaz diskriminace (ust. § 16).
Kde to najdu:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů – zaměstnavateli je stanovena obecná povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením a vytvářet podmínky pro jejich zaměstnávání. Zaměstnavatelé mají i povinnost upravit pracoviště tak, aby bylo vhodné pro osoby se zdravotním postižením.
Dostupný zde:
http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=z262_2006_6
Jako osoba se zdravotním postižením mám právo:
- na zdvořilé chování a na to, aby mi jednotliví zaměstnanci (úředníci) vycházeli dle možností vstříc, na přiměřené poučení o mých právech a povinnostech, na uvědomění o úkonu, který zaměstnanec (úředník) učiní, a to s dostatečným předstihem, je-li to potřebné k hájení mých práv a neohrozí-li to účel úkonu, na možnost uplatnění mých práv a oprávněných zájmů,
- na rovné postavení stran, nestranný postup a plnění povinností dotčených osob rovnou měrou. V případě, že by byla rovnost dotčených stran porušena nebo ohrožena, je správní orgán (zaměstnanec, úředník) povinen učinit potřebná opatření k jejich zajištění.
Kde to najdu:
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, ust. § 4 a § 7
Dostupný zde:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500
ZASTOUPENÍ – jako osoba se zdravotním postižením – mám právo:
- na ustanovení opatrovníka, jsem-li osobou těžce zdravotně postiženou a nelze-li se se mnou dorozumět ani prostřednictvím tlumočníka nebo prostředníka (ust. § 32, odst.2, písm. f).
Kde to najdu:
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, ust. § 32, odst. 2
Dostupný zde:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500
Co potřebuje
Když nemoc bere odvahu
Již v dětství mi bylo diagnostikováno psychiatrické onemocnění. Je pro mne velmi obtížné vycházet z domova a mluvit s cizími lidmi. Nejprve mi pomáhala matka, později partner, který však před pár lety zůstal upoutaný na invalidní vozík. Ze dne na den jsem musela převzít vyřizování mnoha záležitostí. Stačilo, aby se na mne někdo podíval vážným pohledem nebo mě stroze oslovil a raději jsem utekla, aniž bych vyřídila to, co jsem potřebovala. Když přišly upomínky na nezaplacené poplatky za odpad, volal můj partner na úřad a vysvětlil úřednici v pokladně můj problém. Ochotná úřednice domluvila zaplacení pohledávky po termínu a bez úroků, avšak když jsem na úřad přišla, jiná úřednice neznalá situace mi přísně oznámila, že není úřední den a nezaplacené poplatky si se mnou vyřeší jinde. Utekla jsem. Můj partner znovu volal úřednici na pokladně, ta vyjednala další možnost zaplacení, ale já už jsem tam nedokázala jít. Po několika neúspěšných pokusech kontaktoval můj partner pracovnici sociálního odboru a požádal ji o pomoc. Sociální pracovnice dojednala termín s úřednicí v pokladně a osobně na mně počkala před úřadem. Doprovodila mně k pokladně, cítila jsem pochopení, bezpečí. Věděla, kolik úsilí mě to stálo.
Workshopy
RESPEKT V KOMUNIKACI aneb bezbariérová komunikace v různých institucích
- Umíte se vždy domluvit s lidmi, kteří přichází do Vaší kanceláře?
- Poznáte, že mají nějakou komunikační bariéru?
- Víte, jak reagovat? Co dělat pro to, abyste se domluvili?
- Pokud ne nebo si nejste jisti, máme pro Vás připraven interaktivní workshop, kde na to přijdeme společně.
Obsahem našeho interaktivního workshopu je:
- Setkání s lidmi, kteří nevidí, neslyší nebo z jiného důvodu nerozumí.
- Praktické příklady, díky kterým poznáte, jaké jsou základní možnosti komunikace s lidmi, kteří nevidí, neslyší, stárnou či z jiného důvodu komunikují jinak, než čekáme.
- Dozvíte se, jaké služby Vám s komunikací mohou pomoc.
- Osvojíte si srozumitelné a jednoduché doporučení pro komunikaci s uvedenými skupinami občanů v praxi.
Workshop realizujeme dle domluvy, kapacita workshopu je 15 – 25 osob. Cena dle individuální domluvy a rozsahu.
Ukázky z workshopu ke shlédnutí zde: https://player.vimeo.com/video/168622121
- Související dokumenty ke stažení
- Leták
- Respekt v komunikaci - mapa
- Respekt v komunikaci - metodika